İkinci El Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Günümüz piyasa koşulları göz önünde bulundurulduğunda sıfır bilgisayar fiyatlarının da artması nedeniyle birçok kullanıcı ikinci el bilgisayar alma yoluna gitmiştir. İkinci el bilgisayarların tek pozitif yanları fiyatlarının müsait olmasıdır. Bu sebeple en uygun fiyatlı bilgisayarı ararken de muhakkak işimize yarayacak olan bilgisayarı almanız gerekmektedir. İkinci el dahi olsa da alacak olduğumuz bilgisayarın durumu, özellikleri önemlidir. Hatta marka garantili veya garantisi devam eden ikinci el bilgisayarları tercih etmeye çalışalım. Bilgisayar alırken bakmamız gerek noktalar ayrıntılı bir biçimde yazımızda mevcuttur.

Marka garantili ikinci el bilgisayarlar için tıklayınız.

Peki ikinci el bilgisayar alırken nelere dikkat etmeliyiz;

 

  1. Kasa Temizliği

 

İkinci el bilgisayar alırken laptop ya da notebook bilgisayarımızın en mühim kriterlerinden biri temizliktir. Rengi solmuş, boyası atmış, klavye üstünde detaylı temizlik yapılmamış ve tuşları noksan olan, kasasında kırık bulunan, kapak aleni kapatma esnasında menteşesinde takılma olan veya ses çıkartan ya da fan çıkışlarında bir fazlaca toz birikmiş bilgisayarlar gördüğümüzde, satıcıya teşekkür edip ayrılabilirsiniz. Çünkü bu temizlikler oldukça mühim olup detaylı temizlik bulunmayan bilgisayarlar almak en mantıksız alışveriş olacaktır.

Bu temizliğin derhal akabinde bakmamız ihtiyaç duyulan yer bilgisayarın altındaki rabıta vidalarının açılıp açılmadığıdır. Bu vidalar daha ilkin açılmışsa tornavida izleri ya da vida ortasında beyazlama olur. Bu vidalar sökülmüşse onarım kaydına bakmak gerekir. Genellikle içi açılmış olan bilgisayarlar arıza kaynaklı açıldığından ömürleri kısa olur.

 

  1. Port Testi (Usb, Hdmı,Sd)

 

İkinci el bilgisayar alırken dikkat edilmesi gereken önemli adımlardan birisi bağlantı girişlerinin kontrol edilmesidir. Bilgisayarı almaya gittiğinizde mutlaka yanınızda USB girişli flash bellek, aux girişli kulaklık bulundurmanız sayesinde USB ve kulaklık girişinin sorunsuz çalıştığını test edebilirisiniz. İncelediğimiz bilgisayarın hem ethernet kablosu ile hemde wi-fi bağlantısı ile internet bağlantısını kontrol etmeliyiz bilgisayara ait orjinal şarj cihazının da hasarsız ve çalışıyor olması önemlidir. Bu kontroller eğer bir sorun varsa erken tespiti için oldukça faydalı olacaktır.

 

  1. Çalışma Testi

 

Bilgisayarı wi-fiye bağlayıp web bağlantısını test ettikten sonrasında youtube den bir şarkı açıp hoparlör kontrolünü yapabiliriz. Bilgisayarı çalışır vaziyette iken fan sesini test edebiliriz. Fan sesleri yalnızca aşırı tozlanmadan değil fan yuvasındaki sorunlardan da kaynaklanıyor olabilir. Onu idrak etmek için bilgisayarı elimize alıp çalışır vaziyetteyken sağa-sola sallayarak fanda oynama yada titreme var mı? anlayabiliriz. Orjinal şarj cihazı ile kullanılıyor olmasının yanı sıra dahili bataryanın doğrusu pil ömrünün de mühim bir yeri vardır. Pil testi yapabilmek için de şu adımları izlemeliyiz;

  • Başlat’ı tıklayın, CMD yazın ve Yönetici olarak çalıştırın,
  • Aşağıdaki komutu kopyalayıp yapıştırın ve enter tuşuna basın,

powercfg /batteryreport /output “C:\pil raporu.html

  • Ekrana böyle bir uyarı gelecektir;

Battery life report saved to file path C:\pil raporu.html.

  • Bunu gördükten sonra cmd’yi kapatalım ve masaüstünden sırasıyla, Bilgisayarım/C/pil raporu.html dosyasını web tarayıcınızdan açın. Bu rapor ikinci el dizüstü bilgisayarın pil durumunu, iyi gidip gitmediğini ve ne kadar süreceğini özetlemektedir. pil tutanağının üst kısmında bilgisayarınızla alakalı temel bilgiler ve peşinden pilin teknik özelliklerini göreceksiniz.

Harddisk sağlığını test etmek için de, USB kontrolü için yanımızda taşıdığımız flash belleğimizin içine daha ilkin yüklemiş olduğumuz HD TUNE programını çalıştırıp gerekli kontrolleri yapabilirsiniz.

Ekranda gözle görülen bir çizik yada kırık yoksa dahi ölü px olup olmadığını test etmek için youtubeden “Ölü Piksel Testi” yazarak kontrol videolarına bakıp px kontrolü yapabiliriz. "Google Klavye Testi" yazarak da klavye üstündeki tuşların çalışıp çalışmadığını test edebilirsiniz. Ayrıca Touchpad üstünde sağ ve sol tıklayarak çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz.

Öte yandan, bütün bu testleri meydana getirecek olduğunuz bilgisayarın markası oldukça önemlidir. Piyasada, malum iyi bir marka tercih etmeniz hem teknik servis açısından önemlidir, aynı zamanda sizde aynı bilgisayarı bir başkasına satmak istediğinizde sıkıntı yaşamazsınız.

Alacak olduğunuz bilgisayarın bir özelliği de klavye arka ışıklarının olmasıdır. Çok nadiren de olsa işimize yarayan bu özellik oyun laptoplarında çokça işe yaramaktadır.

Alacağınız ikinci el bilgisayarda SSD olup olmadığına bakmak gerekiyor. Çünkü SSD sahip olan bilgisayarlar daha süratli olduğu için işinize daha oldukça yarayacaktır.

Ekran genişliği kullanım alanına bakılırsa değişiklik gösterse de monitör kalitesi FULL HD olmalıdır. Ayrıca monitör modeli de IPS monitör olmalıdır ki imaj kısıtlanması yaşanmasın.

 

Teknobonus olarak bu testlerden geçen marka garantili ikinci el bilgisayarların satışını yapmaktayız. İkinci el bilgisayar almak için tıklayın.